Jak działa wymiennik ciepłej wody użytkowej?

Jak działa wymiennik ciepłej wody użytkowej?

19 September 2021 0 By Maria

Nagrzewanie ciepłej wody użytkowej, czyli tej która pojawia się w naszych kranach, może być realizowane przynajmniej na kilka różnych sposobów. Zazwyczaj posiadamy do tego celu piecyki gazowe, inni mogą liczyć na komfort centralnej ciepłej wody w blokach mieszkalnych, w domach jednorodzinnych coraz częściej stosujemy jednak urządzenie takie, jak wymiennik CWU. Posiada ono specjalną wężownicę, przez którą przepływa gorąca woda podgrzana przez piec centralnego ogrzewania. W ten sposób paląc w piecu, mamy jednocześnie gorącą wodę w kranie.

Wymiennik ciepłej wody użytkowej – sposób działania

Zazwyczaj zbiornik na wodę użytkową ustawiamy w pomieszczeniu kotłowni, tak by był najbliżej pieca. Jednak może być on też montowany w łazience bądź innych pomieszczeniach, np. na strychu. W środku znajduje się wężownica, czyli fragment spiralnej rury, która ma za zadanie podgrzewać zgromadzoną w środki ciecz. Wymiennik CWU podłączony jest również do instalacji wodociągowej. Od dołu wpływa do niego świeża zimna woda, a u góry wychodzą rurki, które następnie doprowadzone są do wszystkich kranów w naszym domu, czyli w łazienkach, w kuchni, a także np. w pomieszczeniu gospodarczym. Dzięki takiemu podłączeniu możemy grzać wodę w wymienniku nie tylko zimą, ale również latem. Wystarczy tylko odciąć dopływ wody z pieca CO do kaloryferów, a całe ciepło popłynie przez wężownicę wymiennika. Dzięki temu wystarczy raz dziennie przepalić w kotle drewnem, by mieć gorącą wodę w kranach na okres całego dnia.

Jakie zalety posiada wymiennik CWU?

Mówiąc o zaletach, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę koszt podgrzania wody. Jeżeli w okresie zimowym i tak non stop w kotle CO spalany jest węgiel, to pobranie kilku kilowatów dodatkowej mocy na wymiennik ciepłej wody użytkowej nie zwiększy zauważalnie zużycia opału. Natomiast latem, gdy mamy dostęp do dużej ilości drewna, grzanie gorącej wody do kranów nie będzie nas kosztować zupełnie nic. Jest to ogromna zaleta w przeciwieństwie do piecyków gazowych albo nagrzewnic elektrycznych, które przez cały czas generują dodatkowe rachunki za gaz lub prąd. Dodatkowo wymiennik CWU może posiadać wbudowane alternatywne źródła ogrzewania, takie jak specjalną drugą wężownicę podłączoną do paneli słonecznych, a także awaryjną grzałkę elektryczną. W ten sposób ciepła woda może być podgrzewana również dzięki energii słonecznej, a w sytuacji awaryjnej główną rolę przejmie grzałka na prąd. Dzięki powyższemu będziemy mieli pewność, że ciepła woda zawsze popłynie ze wszystkich kranów.