Jak wykorzystać deszczówkę?

Jak wykorzystać deszczówkę?

30 July 2021 0 By Maria

Woda deszczowa jest zasobem odnawialnym. Wodę deszczową można wykorzystać do podlewania roślin i ratowania ich przed suszą. Może być również używany do czyszczenia gleby i podlewania roślin ogrodowych

Woda deszczowa jest obfitym zasobem, który można wykorzystać do różnych celów. Istnieje kilka sposobów wykorzystania wody deszczowej w domu lub ogrodzie, w tym podlewanie roślin i oczyszczanie gleby. Deszczówka może być wykorzystywana do wielu rzeczy, takich jak mycie samochodu, prace ogrodowe, podlewanie trawników i inne. Ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo wykorzystać wodę deszczową, aby uniknąć potencjalnych problemów.

Dlaczego warto łapać deszczówkę?

Ziemia jest pokryta wodą, ale to nie wystarcza, aby zaspokoić nasze potrzeby. Woda deszczowa może być dobrym źródłem wody pitnej, a także do innych zastosowań, takich jak pranie, a nawet źródło energii. Zbieranie wody deszczowej może również pomóc w zmniejszeniu ilości wody, która trafia do kanalizacji w naszych domach i biurach.

Woda deszczowa ma wiele zalet, ale jednym z powodów zbierania wody deszczowej jest posiadanie alternatywnego źródła wody do picia i innych celów, poza tym, co pochodzi z naszych kranów.

Woda deszczowa jest cennym zasobem i jeśli nie zostanie zebrana ani wykorzystana do nawadniania upraw, trafi do kanalizacji.

Oprócz picia wodę deszczową można również skutecznie wykorzystać do:

  • Nawadnianie upraw
  • Sprzątanie skażonej gleby
  • Przygotowanie do powodzi i gaszenia pożarów

W jaki sposób magazynować deszczówkę?

Woda deszczowa jest naturalnym zasobem, którego nie powinniśmy marnować. Istnieje wiele sposobów na przechowywanie wody deszczowej w domu, ale większość z nich nie jest zbyt wydajna. Jest jednak sposób – jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie, możesz wykopać dziurę w ziemi i wykorzystać ją jako miejsce do przechowywania.

Istnieją również różne systemy, które oferują rozwiązania do przechowywania wody deszczowej, takie jak cysterny i zbiorniki, ale te systemy zazwyczaj wymagają więcej konserwacji niż zwykły otwór wykopany w ogrodzie.

Woda deszczowa była od wieków wykorzystywana do różnych celów, w tym do wody pitnej i nawadniania upraw. Jednak w przyszłości, gdy deszcz może stać się ograniczony z powodu zmian klimatycznych lub innych czynników, techniki te mogą znów się przydać.

Podłączenie zbiornika na deszczówkę z rynną

Aby zmniejszyć ilość wody wpływającej bezpośrednio do kanalizacji deszczowej, właściciele domów podłączają swoje zbiorniki na wodę deszczową do rynien spustowych. Ograniczy to przelewanie się wody deszczowej do kanalizacji deszczowej.

Instalacja zbiornika na wodę deszczową może być projektem DIY lub może być również pracą zawodową. Jednak w obu przypadkach przed zainstalowaniem należy wziąć pod uwagę pewne czynniki. Oto lista czynników i ich znaczenie:

  • Jaki jest Twój budżet? – Ile masz wolnego miejsca?
  • Jakie materiały masz pod ręką?
  • Czy będziesz miał dostęp do swojego downspoutu, czy przejdzie przez ścianę?