Linux – co to jest? Zalety i wady

Linux – co to jest? Zalety i wady

6 August 2021 0 By Maria

Linux to najpopularniejszy na świecie komputerowy system operacyjny. Jest to również najpopularniejsza dystrybucja dla projektów oprogramowania open source.

Zmiany, które zaszły w dystrybucjach Linuksa, wynikają głównie z dużej liczby osób korzystających z nich i przyczyniających się do nich. Korzystają z nich nie tylko programiści i programiści, ale także firmy, które muszą korzystać z aplikacji open source we własnych sieciach korporacyjnych.

Linux vs Windows – różnice

Linux ma reputację solidniejszego systemu niż Windows, a korzystanie z niego ma z pewnością pewne zalety w porównaniu z systemem Windows. Jednak z drugiej strony Linux ma swoje wady, o których użytkownik Microsoftu będzie musiał wiedzieć, jeśli chce go używać jako swojego głównego systemu operacyjnego. Jedną z największych różnic jest to, że nie można zainstalować wszystkich popularnych programów innych firm, takich jak Microsoft Office w systemie Linux. Oznacza to, że klienci nie mogą używać aplikacji Microsoft Word lub Excel do tworzenia treści do swoich witryn internetowych lub blogów. Jednak dzięki pewnym poprawkom możesz stworzyć własną, dostosowaną wersję dowolnej aplikacji pakietu Office, która zapewnia wszystkie funkcje, których potrzebują Twoi klienci, w szczuplejszym pakiecie niż wersja standardowa oferowana przez firmę Microsoft.

Linux – zalety

Linux to system operacyjny typu open source, który został pierwotnie zaprojektowany i oparty na platformie Unix. Działa na większości sprzętu, w tym na najpopularniejszych komputerach stacjonarnych i serwerach. Obecnie jest szeroko stosowany przez firmy z różnych branż, takich jak usługi informatyczne/komputerowe, ekosystem medialny i edukacyjny oraz sklep internetowy, żeby wymienić tylko kilka. Oprócz tego, że jest prosty w użyciu, Linux zapewnia bardziej zaawansowaną funkcję niż jakikolwiek inny system operacyjny dostępny obecnie na rynku.

To sprawia, że jest popularnym wyborem do codziennych zadań z minimalnymi przestojami, które można kontrolować za pomocą pełnej możliwości panowania nad nim.

Linux – wady

Linux to potężny system operacyjny, ale nie najłatwiejszy w użyciu. Przyzwyczajenie się do tego może być frustrujące. Wiele osób szuka czegoś bardziej przyjaznego dla użytkownika i potężnego.

Nie powinniśmy myśleć o Linuksie jako zamienniku Windowsa lub OSX, ale z pewnością możemy poprawić wrażenia użytkownika, zmieniając sposób, w jaki go używamy, zarówno pod względem konfiguracji komputera, jak i użytkowania oprogramowania.

Dla kogo przeznaczony jest Linux?

Platforma Linux to system operacyjny typu open source, rozwijany w ramach projektu GNU od 1985 roku. Pozwala on ludziom uruchamiać na swoich komputerach wszelkiego rodzaju oprogramowanie. Ze względu na swój otwarty charakter powstało wokół niego wiele innowacji i projektów, a Linux stał się jednym z najczęściej używanych systemów operacyjnych na świecie.

Ponieważ Linux uruchamia oprogramowanie na serwerze, jest również znany jako system operacyjny serwera (ponieważ można na nim uruchomić własny serwer). Większość firm, które potrzebują serwerów, używa do tego celu Linuksa. Większość firm używa ich również jako witryn i aplikacji internetowych .

Linux jest szeroko stosowany w różnych branżach, takich jak edukacja, opieka zdrowotna i sektory rządowe. Jest również używany w takiej czy innej formie przez prawie wszystko, co wymaga mocy obliczeniowej; od samochodów po roboty, komputery po telefony komórkowe