Maszyny do szycia – co warto o nich wiedzieć?

Maszyny do szycia – co warto o nich wiedzieć?

21 August 2021 0 By Maria

Funkcję maszyn do szycia

Na rynku znajdziemy dużo ofert jeżeli chodzi o maszyny do szycia. Często możemy usłyszeć o nowych modyfikacjach funkcji już istniejących lub o kompletnie  nowych. I jak się w tym całym zamieszaniu odnaleźć? Czasami naprawdę nie jest łatwo, szczególnie kiedy chcemy wybrać naszą pierwszą maszynę, na dodatek opis wszystkich funkcji nic nam nie mówi. A jak wiadomo, cena jest uzależniona od ilości funkcji i ich zaawansowania. Dodatkowo ich możliwości są znaczące, gdyż będą określać, jakiej pracy będziemy mogli się podjąć.  Poniżej znajdziesz jakie funkcje występują w maszynach do szycia. Zarówno do tych tradycyjnych, jak i bardziej zaawansowanych mowa tu o modelach komputerowych. czy też mechanicznych.

Wybór i liczba programów ściegowych

Oczywiście liczba programów ściegowych jest zależna od danej maszyny, którą posiadasz. Przeważnie w każdym modelu znaleźć możemy podstawowe ściegi użytkowe, bez których szycie byłoby znacząco utrudnione, do nich zaliczamy ścieg zyg-zak i prosty. Dodatkowo ścieg ozdobny, kryty, owerlokowy, a także  program do obszywania dziurki z pewnością występują w maszynkach tradycyjnych. Jeżeli chodzi o bardziej zaawansowane artykuły do im większe zaawansowanie, tym więcej programów ściegowych będziemy mieli do dyspozycji. Wtedy zaczynają występować specjalne programy do cerowania czy dzianin, ponadto dają nam możliwość wszywania znaków, literek bądź symboli specjalnych. Jeżeli chodzi o wybór ściegu, to w maszynkach mechanicznych cały proces odbywa się przy pomocy pokrętła, natomiast w maszynkach komputerowych za tę zadanie są odpowiedzialna przyciski funkcyjne. Warto podkreślić, iż podczas wyboru maszynki nie powinniśmy się kierować tylko i wyłącznie liczbą ściegów podanych przez producenta. Czasami liczba ta jest drastycznie zawyżona.

Prędkość szycia

Dla wielu osób prędkość szycia jest dość znaczącym aspektem w przypadku maszynek. Jest to spowodowane tym, że im szycie będzie sprawniejsze czy szybsze, tym nasza praca zostanie szybciej ukończona. Zdarzają się przypadki, gdzie domowe maszynki przekraczają próg 1000 wkłuć na minutę. Jednakże standardem dla takich egzemplarzy jest prędkość na poziomie 800-860 wkłuć. W sytuacji, kiedy chcemy uzyskać najwyższą prędkość, wystarczy maksymalne dociśnięcie rozrusznika nożnego. Maszyny komputerowe posiadają suwak, który reguluje prędkość. Musimy przy takich urządzeniach pamiętać jedną rzecz, a mianowicie aby uzyskać najwyższą prędkość, wystarczy ustawić go na najwyższą wartość.