Termoizolacja nakrokwiowa – na czym polega i czy warto ją stosować?

Termoizolacja nakrokwiowa – na czym polega i czy warto ją stosować?

28 December 2021 0 By Maria

Sposoby termoizolacji powierzchni dachów z biegiem lat nieustannie sie rozwijają. Dzięki temu możemy korzystać z coraz nowszych i wydajniejszych materiałów oraz technik termoizolacji. Jedną z nich jest termoizolacja nakrokwiowa, która staje się coraz popularniejsza, a klienci doceniają nie tylko efekty jej zastosowania, ale również prostotę montażu. Jedna z najbardziej charakterystycznych cech wykonanej w ten sposób izolacji jest znaczne ograniczenie, a niejednokrotnie nawet całkowite wykluczenie mostków termicznych w dachu. Na jakie jeszcze zalety możemy liczyć w przypadku zastosowania termoizolacji nakrokwiowej?

Na czym polega termoizolacja nakrokwiowa?

Termoizolacja nakrokwiowa polega na ułożeniu specjalnych płyt na pełnym odeskowaniu. Tutaj warto wspomnieć, że na rynku oferowane są dwa rodzaje tego typu izolacji. Pierwszą z nich montuje się bezpośrednio na krokwiach, natomiast drugi rodzaj może z powodzeniem zastąpić pełne deskowanie. Na płyty montuje się kontrłaty, następnie łaty i pokrycie dachowe. Taki sposób izolowania pozwala na uzyskanie bardzo dobrych współczynników przenikania ciepła, co w przypadku tradycyjnych materiałów izolacyjnych jest trudne do osiągnięcia.

Dlaczego warto postawić na termoizolacje nakrokwiową?

Główną zaletą tego rodzaju izolacji jest wspomniane już wcześniej ograniczenie ilości mostków termicznych. W praktyce oznacza to wyeliminowanie tzw. zimnych fragmentów. Mogą to być np. elementy, które przejmują temperaturę zewnętrzną, lub przez które wewnętrzne ciepło może być intensywnie emitowane. Pokrycie całej powierzchni konstrukcji dachu dobrej jakości płytami skutecznie eliminuje ten problem. 

Rozwiązanie to jest korzystne także dla pracowników, którzy je zakładają. Praca w tym przypadku jest szybka i prosta. Płyty poliuretanowe są wolne od niebezpieczeństw związanych z uszkodzeniem samego materiału. Dodatkowo, podczas montażu nie narażamy się na pylenie, co znacznie ułatwia pracę. Ponadto mamy możliwość doboru grubości płyt według własnych preferencji. Ich spora powierzchnia i niewielka waga ułatwiają przemieszczanie płyt po drewnianych elementach konstrukcji dachu, co również ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o komfort pracy. 

Kolejna zaleta to estetyczny wygląd oraz oszczędność miejsca. Termoizolacja nakrokwiowa niweluje konieczność ocieplania dachu od wewnątrz, dzięki czemu mamy możliwość wyeksponowania drewnianych belek więźby. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla wnętrz rustykalnych, gdzie tego typu drewniane elementy będą świetnie współgrały z całością.